در انتخاب مرکز آزمون آیلتس به چه عواملی توجه کنیم

در انتخاب مرکز آزمون آیلتس به چه عواملی توجه کنیم

توجه:


قبل از ثبت نام آزمون آیلتس، از سطح و دانش زبانی و نمره اکتسابی خود در آزمون های آزمایشی آیلتس مطمئن شوید. شما میتوانید جهت جلسه مشاوره، طرح سئوال، برنامه ریزی، آموزش و برطرف کردن مشکلات عمومی و اختصاصی زبانی، آزمون آزمایشی و انواع تستها، همچنین رفع مشکلات تک مهارتی خود در آزمون آیلتس تماس حاصل فرمائید. 


22632150 و 09121901941

کلاسها و کارگاههای کاملا حرفه ای آیلتس، خصوصی و نیمه خصوصی آمادگی آزمون آیلتس، برای شرکت کننده گانی که عمدتا” به نمره 6 تا 7 و یا بالاترنیاز دارند و تا کنون موفق به کسب نمره آیلتس مورد نظر خود نشده اند تعدادی صندلی محدود تخصیص داده می شود.

مدرس بین المللی: دکتر توکلی، استاد دانشگاه، مورد تایید دانشگاه کمبریدج

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های22632150 و09121901941 تماس حاصل نمایید.

درصورت عدم پاسخگویی پیغام گذاشته تا دراسرع وقت با شما تماس گرفته شود.


ویدئوهای آموزشی “آیلتس-پارتنر” جهت آموزش شرکت کننده گان مختلف آزمون آیلتس با توجه به سطح دانش زبانی، زمان و نمره مد نظر تهیه و تدوین شده اند. دموی کلیپها و ویدئوهای آموزشی آزمون IELTS از سری های IELTS Partner را از طریق صفحه اینستاگرام  و اکانت تلگرام ما در ieltspartner@ دنبال کنید. ویدئوهای کامل آموزشی آیلتس را میتوانید در کانال آپارات ببینید. بهترین و موثرترین نکات کلیدی آیلتس را از دست ندهید.

کلاسهای تصویری استاد توکلی در کانال آپارات، مجموعه ای بی نظیر و بین المللی  http://www.aparat.com/ieltstaker

با تشکر از وقتتون و آرزوی موفقیت

برای همه شرکت کننده گان عزیز آزمون آیلتس

احمدرضا توکلی

آزمون آیلتس بیش از آنکه یک گواهینامه در مسیر کسب اهداف آکادمیک و مهاجرت باشد، یک فرآیند است که از آغاز تا پایان پارامترهای کیفی آن درمواردی مثل یادگیری، بهرمندی از اساتید و نهایتا برگزاری آزمون آیلتس از پارامترهای کمی آن از اهمیت بیشتری برخوردار است. مدیریت را می توان به عنوان یک عامل کیفی در نظر گرفت، مدیریت در زمان، کلاس و مدیریت در اجرای آزمون آیلتس. پس نهایتا توجه به عوامل کیفی برگزاری آزمون که منجر به بهبود کیفیت برگزاری آزمون و نتیجه شرکت کننده گان آزمون آیلتس می شود از اهمیت بیشتری برخوردارند. در ادامه عوامل مختلف کیفی و کمی برگزاری آزمون آیلتس با توجه به مراکز برگزاری آزمون آیلتس در ایران مورد بررسی قرار گرفته است. امید است در انتخاب صحیح مرکز آزمون آیلتس مفید واقع شود.

از موثرترین عوامل کیفی انتخاب یک مرکز آزمون آیلتس می توان به نحوه نمره دهی مهارتهای رایتینگ و اسپیکینگ اشاره کرد. آنچه که باعث می شود نمره دهی در این دو مهارت را جزو عوامل کیفی در نظر گرفت میزان خطایی است که ممکن است از ممتحنی به ممتحن دیگر ایجاد شود که معمولا باعث میشود در مواردی به طور معمول خطای نیم نمره ای را شاهد باشیم. در هر صورت نمی توان این واقعیت را نادیده گرفت که در تست  نوشتار و گفتار و فرآیند نمره دهی به طور خاصی در آزمون آیلتس با فرکانس بالای آزمون در دنیا شاهد نوسان در نمرات باشیم، چرا که در مهارتهای تولیدی موضوع غرض ورزی و سلیقه ممتحن عامل غیر قابل انکاریست. هر چند این موضوع هیچگاه به صورت یک موضوع جدی در نظر گرفته نشده، اما این عدم شفافیت در این موضوع گاهی باعث شک و دودلی شرکت کننده گان آزمون می گردد. چرا که مراکز برگزاری آزمون آیلتس با افشاگری در این مورد متضرر شده و شرکت کننده گان زیادی را از دست داده و یا باعث طرح اعتراضات زیادی از طرف شرکت کننده گان آزمون خواهند شد. تجربه نشان میدهد که مراکزی از ممتحنین رایتینگ غیر ایرانی بهره می برند در نحوه نمره دهی بسیار منطقی تر برخورد می کنند و تعداد معترضین کمتری در آنها دیده می شوند. پس از سالها فعالیت نگارشی و ترجمه در آژانسهای خبری و مطبوعاتی متعدد ایرانی و خارجی شاهد این نوسانات در مراکز برگزاری آزمون آیلتس بوده ام.

از عوامل دیگر در برگزاری آزمون آیلتس که این سالها تا حدودی رفع شده است می توان به کیفیت صدا در آزمون کتبی بخش لیسنینگ اشاره کرد. خوب است که بدانید که مهارت لیسنینگ در تمام مراکز بر اساس تستهای صحیح شما ارزیابی می شود و دچار   هیچ خطایی نمیشود مگر خطاهای فردی شما در پاسخدهی به آزمون آیلتس. اگر از آندسته از افرادی هستید که در آزمونهای آزمایشی یا ماک دچار حواسپرتی شده و از تمرکز کافی برخوردار نیستید، حتما از ماهها پیشتر از برگزاری آزمون، انتخاب خود را با مراکزی داشته باشید که از هدستهای با کیفیت بهره می برند. اما اگر در این خصوص مشکلی ندارید و یا تاریخهای برگزاری آزمون با برنامه ارایه گواهینامه شما برای سازمانها و دپارتمانهای مورد نظرتان منافات دارد، و یا در آزمون نمره رایتینگ و اسپیکینگ در جمع نمرات کلی شما تاثیر بسزاتری دارد باز هم مراکز آزمون آیلتسی توصیه می شوند که هرچند بدون هدست برگزار می شوند، اما استانداردهای نمره دهی را بیشتر رعایت می کنند و یا حداقل از ممتحنین با تجربه تر در مهارتهای اسپیکنیگ و رایتینگ بهره می برند.

عامل برخورد مرکز برگزاری آزمون آیلتس با شرکت کننده گان موضوع مهمی است که از مرکزی به مرکز دیگر متفاوت است. این موضوع ربطی به استانداردهای نمره دهی یا نحوه برگزاری آزمون آیلتس ندارد، بلکه کاملا بستگی به مدیریت مراکز دارد. اگر این موضوع برای شما مهم است، ترجیحا از مراکز شلوغ که تعداد بیشتری از شرکت کننده گان آزمون آیلتس ثبت نام می کنند اجتناب کنید. چرا که با افزایش تعداد شرکت کننده مدیریت کمتری اعمال شده و گاهی مواردی مشاهده می شود که باعث ناراحتی شرکت کننده میگردد. مراکزی که عمدتا از مدیریت ضعیفی برخورداند تنها شامل مراکز با ترافیک بالای ثبت نام نیستند، از این جمله مراکز میتوان به مراکز وابسته به ارگانهای دولتی و سازمانها آموزشی اشاره کرد. در کمال تاسف، در این مراکز نیز به واسطه مدیریت ضعیف نحوه برخورد و حتی جذب ممتحن ها کاملا سلیقه ای و بر اساس منافع آنها می باشد. از سوی دیگر مراکز شلوغ و با تعداد بالای ثبت نام آزمون آیلتس نیز به خاطر خط مشی تجاری خود باز هم دچار این نوسانات و نواقص می گردند. در این خصوص در آغاز کار مرکز برخورد خوب و قابل توجهی دارند و پس از جذب شرکت کننده گان و افزایش سهم بازار خود ، مدیریت سازمان بی توجه به این موضوع نظارت خود را از دست می دهد. در صورتی که این موضوع برای شما اهمیت دارد به شما مراکز غیر دولتی و غیر تجاری توصیه می گردد.

طرز رفتار و برخورد ممتحن آزمون آیلتس در حین برگزاری آزمون شفاهی نیز از عواملی است که به طور قطع روی روحیه و کسب نمره شرکت کننده گان آزمون آیلتس تاثیر بسزایی دارد. مراکزی با تعداد شرکت کننده معقول تر و کم ترافیک به طور قطع مراکزی هستند که با داشتن کادری با ترافیک کاری کمتر کیفیت بهتری ارایه می کنند که ممتحنین عزیز نیز از این موضوع مستثنی نیستند. در خصوص مراکزی که خود اقدام به برگزاری کلاسهای آمادگی نیز می کنند نیز باید اشاره کنم که ظاهر امر بدون مشکل است اما در باطن متاثر از خط مشی های تجاری موسسه خواهد بود، هر چند به نظر می آید تمامی مراکز ایران با داشتن مجوز (آی دی پی ) فعالیت می کنند و تحت نظارت این نهاد برگزارکننده هستند. پس مراکز شلوغ و مراکز تجاری شده گزینه های مناسبی نیستند، چون مدیریت آنها وابسته به عوامل متعدد بوده و ترافیک و خستگی کادر برگزاری آزمون اجاره نمی دهد که نحوه برخورد با شرکت کننده گان به خوبی و یکسان صورت پذیرد.

زمان انتظار دریافت نتایج آزمون آیلتس عاملی است که مطمعنا از مرکزی به مرکز دیگر متفاوت است. این فاصله زمانی از یک هفته تا دو هفته متغییر است. هرچند رقابتی بین مراکز برگزاری آزمون آیلتس در ایران وجود دارد، تنها مرکزی که هیچگاه زمان ارائه نتایج آزمون را تغییر نداده و همیشه در زمان اعلام شده نتایج آزمون را اعلام می کند مرکز آیلتس تهران می باشد. گرچه هیچ مرکزی به کمبود ممتحن و کادر اجرائی و مشکلات مدیریتی خود اشاره نمی کند،  این کاستی به طور مستقیمی روی اعلام نتایج در مراکز برگزاری آزمون آیلتس در ایران تاثیر می گذارد. نکته بعدی که تاثیر زیادی در سرعت اعلام نتایج دارد تعداد شرکت کننده گان در مراکز می باشند. در این خصوص سقف ثبت نامی توسط نهاد آی دی پی اعلام شده ولی مراکزی هستند که تعداد ثبت نامی آنها کمتر بوده و سرعت ارائه نتایج در آنها بیشتر از مراکز پر ترافیک می باشد.

مکان برگزاری آزمون آیلتس در سالهای گذشته و به طور خاص مرکز آیلتس تهران نماینده اصلی آی دی پی در ایران دانشگاهها بوده که معمولا دسترسی نسبتا راحتی داشتند. اکنون با زیاد شدن مراکز برگزاری آزمون هر یک مکانی را برای برگزاری آزمونهای کتبی و شفاهی خود در نظر گرفته اند که در وبسایتهای خود به آنها اشاره کرده اند. به طور ویژه ای د رتهران و شهرهای بزرگ به خاطر ترافیک و ساعت شلوغی حتما این مورد را مد نظر داشته باشید که آیا مکان مورد نظر دسترسی راحتی دارد یا نه. متاسفانه غیر از یک مرکز آزمون آیلتس، بقیه مراکز آزمون هیچگونه توجهی به این عامل نداشته اند. توجه به این نکته که آزمون آیلتس یک فرآیند کیفی است اهمیت انتخاب مکان صحیح برگزاری آزمون را نشان می دهد. این نکته که خستگی و زمان رسیدن و دسترسی آسان به محل آزمون بروی کیفیت آزمون تاثیر بسزایی دارد.

رعایت استانداردهای جذب ممتحن آزمون کتبی و شفاهی آیلتس نکته ای است که متاسفانه در بعضی از مراکز نادیده گرفته می شود، این کاستی خود را در مصاحبه های آزمون آیلتس به طور مشهودتری نشان می دهد، به طوریکه شرکت کننده گان از استاندارد نبودن لهجه و حتی تلفظ ممتحن شکایت می کنند. هرچند که طرح سئوالات و ساختار آنها کاملا ساده می باشد، ولی شرکت کننده گان را دچار چالش می کند. در این خصوص استرس موجود در زمان مصاحبه باعث می شود که حساسیت شرکت کننده به این موضوع زیاد شود و باعث تعلل و شک وی در درک سئوال مطرح شده شود. از سوی دیگر در مهارت اسپیکینگ ¼ نمره وابسته به تلفظ می باشد و این واقعیت را نباید از نظر دور داشت که ممتحنی که خود مسلط به لهجه و تلفظ خوبی نیست نمی تواند قضاوت خوبی در این خصوص داشته باشد. پس در زمان انتخاب مرکز آزمون آیلتس در مراکزی ثبت نام کنید که از ممتحنین غیر ایرانی بهره می برند و یا حداقل این اطمینان را حاصل کنید که ممتحنین آزمون ار تسلط لازم در این بخش برخوردارند.

متاسفانه هیچ یک از مراکز برگزار کننده آزمون آیلتس در ایران از کیفیت خوبی در نحوه پاسخگویی به شرکت کننده گان عزیز برخوردار نیستند. این عامل به طور غیر مستقیمی روی سرنوشت شرکت کننده گان آزمون آیلتس  تاثیر می گذارد. این موضوع پیش از ثبت نام آزمون آیلتس به صورت تلفنی در مراکز دیگر صورت می گیرد که میتوان به بعضی از مراکز آزمون آیلتس در کشورهای همسایه نیز اشاره کرد. هرچند به نظر میرسد ثبت نام آزمون آیلتس کاملا اینترنتی انجام می پذیرد و اتوماسیون لازم در این مورد در نظر گرفته شده، اما با این حال از کیفیت کافی و وافی برخوردار نیست. مراکز آزمون آیلتس خارج از ایران در این زمینه بهتر عمل کرده و در فرآیند ثبت نام آزمون آیلتس  خود راهنمایی و پاسخگویی تلفنی و حضوری لازم را در نظر گرفته اند.

شرکت کننده گانی که تجربه نشستن بر روی صندلیهای این آزمون را دارند به خوبی می دانند که امکانات رفاهی فراهم شده توسط مرکز برگزاری آزمون آیلتس  در محل برگزاری آزمون نیز ممکن است به بهبود نمره شرکت کننده گان این آزمون منتهی شود. اگر با کسانی که آزمون آیلتس خود را در بعضی از مراکز آزمون خارج از کشور داشته اند مراجعه کنید و از کیفیت صندلی ها و نیز امکانات ،ملزومات و محیط برگزاری آزمون بپرسید به این تفاوت پی خواهید برد. در این خصوص فقط یکی از مراکز برگزاری آزمون آیلتس در ایران موفق شده این کیفیت را رعایت کند.

به طور کلی آنچه که باید از اهمیت بیشتری در انتخاب مرکز آزمون آیلتس برخوردار باشد، عوامل کیفی است که بیشتر متوجه نمره دهی و نتیجه آزمون شرکت کننده گان آزمون آیلتس می باشد. در این خصوص تنها یک مرکز جدای از هیاهوی تبلیغاتی و تجاری و یا حتی جدای از سیاستها و منافع سازمانهای آموزش کشور عمل می کند. مرکز آزمون آیلتس تهران با مدیریت قریب بر 20 ساله خانم دکتر کارن کاراگاه به خوبی تمامی عوامل کیفی را رعایت کرده و مغایرتهای فوق نسبت به عواملی که کاستی هایی در آنها دیده می شود در مرکز وی وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

IELTS Exams Consultancy along with IELTS Classes, grouping & tutoring