لیست دانشگاههای مورد تائید وزارت- لیست دانشگاههای مورد تائید وزارت علوم- لیست دانشگاههای مورد تائید وزارت علوم و بهداشت

دانشگاهها و موسسات آموزشی مورد تایید وزرات علوم

دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت خارج از کشور

دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم خارج از کشور

برای متقاضیان تحصیل در مقاطع فوق لیسانس و دکترا در خارج از کشور، همواره موضوع تایید مدارک تحصیلی آن ها توسط وزارت امور خارجه و اداره کل امور  دانش آموختگان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، از جایگاه خاصی برخوردار بوده است. بسیارند دانشجویانی که دوره های مختلف را در دانشگاه های خارچ از کشور سپری کرده اند، اما پس از اتمام دوره، مدارک تحصیلی آن ها به تائیید کارشناسان اداره کل امور دانش آموختگان وزارت علوم نرسیده است و گواهی مدرک معادل برای این افراد صادر نشده است.

دانشگاه های مطرح جهان در کشورهای مختلف، معمولا در گروه الف و ب قرار دارند. بنابراین اگر دانشگاه مورد نظر شما در گروه ج یا د بود، بدانید که دانشگاه از نظر علمی در شرایط ممتازی نیست و بهتر است دانشگاه های ردیف الف و ب مد نظر شما قرار بگیرد. در صورتی که دانشگاه مد نظر شما در گروه ه قرار گرفت، بدانید که احتمال تایید مدرک تحصیلی شما بعد از فارغ التحصیلی تقریبا صفر است.

در این خصوص ما قصد داریم ضمن کمک به شما در گرفتن مدارک زبانی خود، بهترین دانشگاهها را متناسب با توانمندی علمی و مالی شما پیدا کنیم. لذا سلسله مقالاتی درباره فرآیند اخذ پذیرش در مقاطع عالی تحصیلی  در کشورهای مختلف جهان را برای مخاطبان خود ارائه می کنیم. این مقالات تلاش داریم تا به صورت عملی و مصور، اصول و مبانی فرآیند اقدام برای اخذ پذیرش تحصیلی در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس ودکترا در دانشگاه های مختلف جهان را آموزش دهیم. با توجه به اشتیاق گسترده جامعه جوان  ایران برای کسب تجربه تحصیل و تحقیق در مقاطع عالی در دانشگاه های آسیا، اروپا و آمریکا و تخصصی بودن این موضوع، بخش موفقیت برترین ها هر هفته موضوعات مختلف مربوط به این فرآیند را به جامعه مخاطبان عزیز سایت ارائه می کند. امیدواریم مخاطبان و کلیه عزیزانی که این محتوا ها را مشاهده می کنند، به راحتی بتوانند خود و دیگران را در امر پذیرش  تحصیلی و اخذ بورسیه یاری دهند.

در این صفحه، به مساله مهم دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم جهت تحصیل در خارج از کشور می پردازیم. ارزیابی این دانشگاهها در حوزه علوم پزشکی علاوه بر بررسی های ویژه وزارت بهداشت، نظام های رتبه بندی QS، Timesو Shanghaiکه بعضا از پراستنادترین نظام های رتبه بندی جهانی است ملاک عمل قرار می گیرد و سالانه فهرست دانشگاههای خارجی مجری آموزش علوم پزشکی که مورد تایید می باشند تعیین می شود. در تعیین لیست مورد تایید سال تحصیلی 18ـ2017 علاوه بر ملاک های داخلی، 700 دانشگاه برتر OS، 800 دانشگاه برترTimesو 500 دانشگاه برتر Shanghaiدر تعیین فهرست نهایی مدنظر قرار گرفته شده است.

ارز دانشجویی و دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم

(در یک مقاله اختصاصی به این موضوع پرداخته می شود)

برای متقاضیان تحصیل در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا در خارج از کشور، همواره موضوع تایید  مدارک تحصیلی آن ها توسط وزارت امور خارجه و اداره کل امور دانش آموختگان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، از جایگاه خاصی برخوردار بوده است. بسیارند دانشجویانی که دوره های مختلف را در دانشگاه های خارچ از کشور سپری کرده اند، اما پس از اتمام دوره، مدارک تحصیلی آن ها به تائید کارشناسان اداره کل امور دانش آموختگان وزارت علوم نرسیده است و گواهی مدرک معادل برای این افراد صادر نشده است.

عدم تایید مدارک فوق لیسانس و دکترای دانشجویانی که در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی خارج از کشور تحصیل کرده اند به این معنا هست که موسسه یا دانشگاهی که مدرک را صادر  کرده است، صلاحیت علمی و عملی لازم برای تدریس رشته مورد نظر را بر اساس استانداردها و معیارهای اداره کل امور دانش آموختگان وزارت علوم نداشته است یا اینکه بر اساس استانداردهای وزارت علوم ایران، آن مرکز علمی خارجی، هنوز در فرآیند ارزشیابی قرار نگرفته است.

این موضوع سبب می شود تا شما در صورتی که از دانشگاهی که مورد تایید لیست اداره کل  امور دانش آموختگان وزارت علوم ایران نیست، مدرکی دریافت کرده اید، نتوانید گواهی معادل آن را در تهران دریافت کرده و بتوانید بر اساس آن کار کنید، مقاطع بالای تحصیلی را در داخل بگذرانید، به استخدام دولتی نائل شوید، عضو هیات علمی دانشگاه شوید یا در شرکت های نیازمند مدرک دانشگاهی معتبر برای اخذ رتبه از سازمان مدیریت، عضو هیات مدیره شوید.

این ها بخشی از چالش هایی است که عدم تایید مدارک شما از دانشگاه های خارج از لیست اداره کل امور دانش آموختگان وزارت علوم به ارمغان می آورد. اداره کل امور دانش آموختگان وزارت علوم، لیست بلند بالایی از هزاران دانشگاه و موسسه آموزش عالی در سراسر جهان دارد و  بر اساس شاخص هایی، به ارزیابی دانشگاه ها و مدارک صادر شده بر اساس رشته های مختلف پرداخته است. این فهرست در نشانی مربوطه  قابل دسترس است.

این پرتال در آدرس
http://grad.saorg.ir/Credential-Evaluation-Book

با تشکر از وقتی که گذاشتید، با آرزوی موفقیت همه شما

IELTS Exams Consultancy along with IELTS Classes, grouping & tutoring